Arch manual pages

WRITE(1) Linux - příručka programátora WRITE(1)

write - pošle zprávu jinému uživateli

[přibližně] write uživatel [jméno_tty]

Write vám umožňuje komunikovat s ostatními uživateli, pomocí kopírování řádků z vašeho terminálu na jejich.

Když spustíte příkaz write, uživatel, kterému píšete, dostane zprávu ve formě:

Zpráva od vaše_jméno@váš_počítač na vaše_tty v hh:mm ...

Každé další napsané řádky se zkopírují na určený uživatelský terminál. Pokud chce druhý uživatel odpovědět, musí také spustit write.

Když chcete skončit, vložte znak konce souboru (end-of-file, tj. CTRL+d) nebo přerušovací znak (CTRL+c). Druhý uživatel uvidí zprávu EOF ukazující, že konverzace skončila.

Psaní na svůj terminál můžete ostatním (kromě roota) zakázat pomocí příkazu mesg(1). Některé příkazy, např. nroff(1), a pr(1), mohou výpisy zakázat automaticky, takže váš terminál nebude zprávou přepsán.

Pokud je uživatel, kterému chcete psát, přihlášen na více terminálech, můžete určit, na který terminál se bude psát zadáním jména terminálu jako druhého parametru za příkazem write. Můžete také nechat program write vybrat jeden z terminálů - vybere se ten s nejkratší časovou prodlevou (idle time). Pokud je tedy uživatel přihlášen v práci a zároveň je připojen z domova, zpráva dojde na správný terminál.

Tradiční dohoda při psaní je, že značka `-o', buď na konci řádku nebo na vlastním řádku, znamená, že je řada na druhé osobě. Znaky `oo' znamenají, že osoba předpokládá, že konverzace skončila.

mesg(1), talk(1), who(1)

Příkaz write se objevil v AT&T UNIXu verze 6.
12.březen 1995